Wielki Post w Lubaszowej

Wielki Post w Lubaszowej

24 kwietnia 2022 a.cudek

Okres Wielkiego Postu w kalendarzu liturgicznym to czas modlitwy i skupienia. Nie inaczej było i w tym roku podczas wielkopostnych rekolekcji. Ważnym elementem tego okresu była także wtorkowa Droga  Krzyżowa przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem katechetki p. Ilony Kozik.

Punktem kulminacyjnym Wielkiego Postu w Lubaszowej była tradycyjnie Niedziela Palmowa. Już od kilku lat odbywa się wtedy u nas, słynny na całą okolicę Jarmark, Jarmark Wielkanocny. Najpierw jednak klasy V i VII zaprezentowały podczas Mszy Św. „Pasję” opracowaną przez panie Annę Totoś i Bogumiłę Chrzanowską. Po wyjściu z kościoła wszyscy wierni poczuli wspaniały aromat żurku, który osobiście podawał nasz Ojciec Proboszcz w malowniczym stroju prawdziwego kucharza. Na kościelnym parkingu aż roiło się od stołów uginających się pod ciężarem świątecznych przysmaków. Dominowały pyszne ciasta upieczone przez członkinie OSP w Lubaszowej, Samorząd szkolny i nauczyciele  oraz panie z Ukrainy, które częstowały znakomitym sernikiem. Aktywni Lubaszowianie wystąpili z typowymi przysmakami wielkanocnymi: chrzan, jajka nadziewane i pętka kiełbasy. Nowicjat serwował kawę i herbatę a nasz niezrównany „Batalionik” przygotował pomysłowe stroiki świąteczne. Cały dochód z tego jarmarku został przeznaczony na pomoc dla Ukrainy.  Jak widać wszyscy mieszkańcy Lubaszowej stanęli na wysokości zadania i wspólnymi siłami sprawili, że poczuliśmy prawdziwy powiew chrześcijańskiego ducha. Oby ta tendencja utrzymała się na stałe.

W Wielki Piątek odbyła się kolejna Droga Krzyżowa, ale tym razem wzbogacona o „żywe obrazy”. Mam nadzieję, że te kolejne Święta Wielkiej Nocy były dla nas nie tylko kontynuacją tradycji, ale  stały się prawdziwym odrodzeniem.

 

Jan Dusza