XVI PIKNIK RODZINNY Z OKAZJI 100-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W LUBASZOWEJ

XVI PIKNIK RODZINNY Z OKAZJI 100-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W LUBASZOWEJ

24 czerwca 2022 a.cudek

Ten rok jest wyjątkowy dla naszej szkoły, ponieważ obchodzimy setną rocznicę jej powstania. Z tej okazji odbyło się wiele uroczystości i akcji. Jedną z nich był, szesnasty już, Piknik Rodzinny. W piękną, słoneczną, czerwcową niedzielę, na szkolnym placu zgromadzili się uczniowie, rodzice, nauczyciele, przedstawiciele Redemptorystów z Nowicjatu w Lubaszowej, strażacy z OSP Lubaszowa, członkowie Stowarzyszenia „Aktywni Lubaszowianie” mieszkańcy wsi, aby wspólnie świętować jubileusz. Obecni byli również Pani Burmistrz Magdalena Marszałek, pan Wiceburmistrz Wiktor Chrzanowski oraz Pani Radna i Sołtys Maria Wiśniowska.

Tegorocznej imprezie przyświecało hasło „Z tradycją w przyszłość”. Pani Dyrektor Barbara Dusza powitała przybyłych, przedstawiła program pikniku i życzyła wszystkim dobrej zabawy. Pierwszym punktem było przedstawienie, które napisała i przygotowała z uczniami Pani Katarzyna Majcher. Uczniowie pokazali, jak na przestrzeni lat zmieniała się szkoła. Najśmieszniejsza była ostatnia scena związana ze zdalnym nauczaniem, w której bez trudu rozpoznali się uczniowie i nauczyciele. Następnie zaśpiewał zespół muzyczny. Nie mogło zabraknąć występu przedszkolaków. Śpiewem i tańcem zbudziły wiosenną łąkę, która rozkwitła czerwienią maków, szafirem bławatków i bielą stokrotek. Na koniec Pan Jan Dusza wraz z młodzieżą przenieśli nas na Olimp. W żartobliwy sposób przedstawili całkiem przyziemne problemy starożytnych bogów. Żeby lepiej poczuć atmosferę starożytnej Grecji można było spróbować sałatki greckiej, przygotowanej przez panie ze Stowarzyszenia a także boskiej ambrozji i nektaru.

Oprócz występów były również inne atrakcje. Można było zagłębić się w historii z życia szkoły, tej odległej i tej całkiem bliskiej, oglądając, utrwalone na fotografiach, okruchy wspomnień. Strażacy przygotowali specjalne zajęcia przy basenie wypełnionym wodą. Rywalizacja w konkursach gaśniczych zakończyła się rozdaniem nagród (być może powiększy się młodzieżowa drużyna OSP w Lubaszowej). Można było schłodzić się przy specjalnie przygotowanym natrysku i podziwiać piękny wóz strażacki. Strażacy przeprowadzili również  pokazową akcję ratunkową z wykorzystaniem podnośnika koszowego. Na boisku szkolnym Pan Sławomir Starzyk czuwał nad rozgrywkami sportowymi. Wielu rodziców zaangażowało się w przygotowanie uroczystości.  Zapraszali na kiełbaskę i pyszne domowe ciasta. Najmłodsze dzieci chętnie skorzystały z możliwości wyczarowania na ich dziecięcych buźkach kolorowych zwierzątek i postaci filmowych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, podczas której można było wylosować ciekawe nagrody. Największą atrakcją okazały się dmuchana zjeżdżalnia i zamek, na których ochoczo bawili się zarówno młodsi jak i starsi.

W to niedzielne popołudnie plac szkolny rozbrzmiewał muzyką i śmiechem. Słychać było gwar rozmów i nawoływanie dzieci. Wszyscy przyjemnie spędzili czas.

Anna Cichy