Ballady i romanse Adama Mickiewicza lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania.

Ballady i romanse Adama Mickiewicza lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania.

15 września 2022 a.cudek

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 Tradycją naszej szkoły stało się uczestnictwo w tym wydarzeniu.

Pani Katarzyna Majcher wprowadziła nas do tajemniczego świata „Ballad i romansów”, spośród których czytane były:

Pierwiosnek – wiersz napisany w 1820 roku przez Adama Mickiewicza. Rozpoczyna tomik poezji ,, Ballady i romanse”.

Romantyczność. Utwór jest przykładem romantycznej inspiracji ludowością. W balladzie występują bohaterowie, należący w większości do prostego ludu, wierzącego w duchy i upiory. Pojawiają się również elementy fantastyczne, dziewczyna widzi zmarłego chłopaka, mówi do niego, czuje, że ma zimne dłonie.

Świtezianka. Ballada opowiada o młodym strzelcu, który spotyka się ze swoją ukochaną nad brzegiem jeziora Świteź. Mężczyzna łamie przysięgę wierności, za co ponosi karę, zostaje pochłonięty przez jezioro. Zgodnie z romantycznym przesłaniem ballad: Nie masz zbrodni bez kary, wiarołomstwo strzelca zostało surowo ukarane. W bohaterów ballady wcielili się uczniowie klasy 8.

Powrót taty zakończył Narodowe Czytanie.

 

Nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Musiał