Wyróżnienie w konkursie Nocy Bibliotek 2021.

Wyróżnienie w konkursie Nocy Bibliotek 2021.

24 stycznia 2022 a.cudek

Z przyjemnością informuję, że nasza szkolna biblioteka otrzymała wyróżnienie w kolejnej  edycji Nocy Bibliotek organizowanej pod hasłem „Czytanie wzmacnia”.  Wspaniały pakiet 18. książek trafił tuż przed świętami na półki naszej biblioteki. Oto kilka z nich.

  • Basia .Wielka księga przygód 5 – Z. Stanecka

Kolejna z serii uwielbianych przez dzieci „Wielkich ksiąg” z przygodami Basi i jej rodziny.

Tym razem Basia wybiera się z Tatą, Jankiem i Frankiem na basen, uczy się, jak mądrze korzystać z tabletu, zastanawia nad upływem czasu, który niekiedy wlecze się niemiłosiernie, a często pędzi jak szalony.

W książce przeczytacie też o tym, jak Basia chroni naszą planetę, spędza wspaniałe chwile na przedszkolnym pikniku, trochę choruje, a na koniec wybiera się w niesamowitą podróż na rowerze… Przyjemnej lektury!

Ciepłe i optymistyczne opowiadania o Basi to zaproszenie do świata szczęśliwego dzieciństwa i wspaniałej przygody.

  •  Hania Humorek. Pożeracze książek – M. Mc Donald

Hania Humorek zamierza wygrać turniej. Ona i jej brat Smrodek należą do szkolnej drużyny Moli Książkowych. Czytają bez wytchnienia, przygotowując się do sobotniego pojedynku z drugo- i trzecioklasistami z sąsiedniego miasteczka. Hania stosuje najróżniejsze techniki: tak samo jak Pippi Pończoszanka czyta, zwisając ze swojego piętrowego łóżka do góry nogami, a nawet uczy się metody błyskawicznego czytania. Smrodek chodzi w pelerynie oklejonej karteczkami z faktami z książek.

Kiedy dowiadują się, że w drużynie przeciwników jest  czwartoklasistka (poważka!), zaczynają się trochę stresować. Czy Mole Książkowe sprostają zadaniu?

  • Gdybym była książką – L. J. Jorge

Książka to coś więcej niż tylko zadrukowane strony poukładane i zszyte w odpowiednim porządku. To magiczny przedmiot mieszczący w sobie wiele światów. Potrafi zmienić nasze życie, sprawić, że pójdziemy inną ścieżką niż planowaliśmy, zobaczymy coś, czego wcześniej nie wiedzieliśmy. Może nawet zatrzymać czas, kiedy my wędrujemy po wyimaginowanych krainach.

Za sprawą dwojga znanych portugalskich twórców – ojca i syna – książka staje się szczytem góry ze spektakularnym widokiem, niekończącymi się schodami wyobraźni, lampką oświetlającą ciemną ścieżkę – to tylko niektóre z metafor, jakie stworzyli autorzy. „Gdybym była książką” to hołd złożony książce i czytaniu, rzecz ponadczasowa, która powinna znaleźć się na każdym książkowym regale – zarówno w dopiero powstającej, świeżej biblioteczce młodego czytelnika, jak i w pokaźnych zbiorach doświadczonego bibliofila. Dzięki Nocy bibliotek i dystrybucji Platon znalazła się także w naszej bibliotece.

Książka została obsypana międzynarodowymi nagrodami (m.in. w USA, Portugalii, Korei i Katalonii), i przetłumaczona na czternaście języków.

  • Atlas miejsc literackich– O. F. Cris

Znacie wszystkie tajne przejścia w Hogwarcie? Każdy zakątek królestwa Narnii? Wiecie, jak smakują lizaki z fabryki czekolady pana Wonki? Piliście herbatę z Kapelusznikiem? A może wolicie posiedzieć przy kominku w londyńskim mieszkaniu Sherlocka Holmesa albo pospacerować po papierowych miastach, których nie ma na żadnych mapach?

Przed wami wyprawy w przeszłość, do światów równoległych, w głąb przestrzeni kosmicznej, do baśniowych miejsc, które możecie przemierzać na grzbietach niesamowitych istot.

Ten ilustrowany atlas, pełen szczegółów, anegdot i ciekawostek, będzie waszym najlepszym przewodnikiem po światach, które zafascynowały was, gdy czytaliście ulubione powieści. I sami się przekonacie: wcale nie będzie wam się chciało z tych podróży wracać.

  • Ania na uniwersytecie – L. M. Montgomery

Nowa odsłona klasyki literatury. Ania z Zielonego Wzgórza i kolejne przygody rudowłosej Ani od lat podbijają serca czytelniczek na całym świecie.

To nowe piękne wydanie  jest już u nas!

  • Design dla nastolatków i nie tylko – Chip Kidd

Jak grafik komunikuje się ze światem i po czym poznaje się udany projekt? Czym jest skala, co wyrażają pionowe linie i po co nam tyle różnych krojów pisma? Czy kreacja to manipulacja? Do czego służy czerwony kolor i dlaczego okładka tej książki jest, hmm, dziwna?

Chip Kidd – amerykański grafik o statusie gwiazdy rocka i niezwykle ceniony projektant okładek – w przystępny sposób wyjaśnia tajniki projektowania, aby pokazać, jak najpełniej można wykorzystać swój potencjał tworzenia.

Wszystko, czego nie stworzyła natura, zostało zaprojektowane. Zobacz, jak to się robi!

 

Zapraszam serdecznie do biblioteki

Nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Musiał