Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w bibliotece szkolnej – 20 kwietnia 2022

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w bibliotece szkolnej – 20 kwietnia 2022

26 kwietnia 2022 a.cudek

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom, składając bukiet żółtych kwiatów; często właśnie żonkili. Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

My również włączyliśmy się w upamiętnienie tego wydarzenia i znak pamięci o powstaniu – żonkil, zawisł na naszej piersi.

NOWOŚĆ dla uczniów i uczennic klas 1-3!

Specjalnie na potrzeby akcji Żonkile opowiadanie napisał Paweł Beręsewicz, laureat Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. „Strasznie strasznie”. To niezwykle poruszająca i pełna miłości historia relacji ojca i synka, dotykająca tematu wojny w sposób przystosowany do potrzeb i możliwości młodego czytelnika.

To z uczniami klasy drugiej wysłuchaliśmy opowiadania.

Dzieci podzieliły się wrażeniami z wysłuchanego opowiadania, opowiadając o tym, co je  zaciekawiło, jakie emocje towarzyszyły im podczas słuchania,  o momentach, w których czuli strach, smutek, radość, ulgę.

Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną inspirowaną treścią opowiadania.

 

Nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Musiał